Kiekvienas gimsta turėdamas savitą asmenybės tipą ir unikalias savybes. Vaiko temperamento žinojimas gali padėti suprasti, kodėl vaikas daro tai, ką daro. Tai netgi gali padėti išspręsti kai kurias elgesio problemas. Hipokratas žmogaus asmenybes suskirstė į keturis plačius tipus, o jūsų vaikas gali turėti savybių, priklausančių skirtingoms grupėms. Griežtas skirstymas į kategorijas ne visada gali būti pagrįstas ir teisingas, tačiau dažnai vaikas gali labiau nei kitų parodyti vieno konkretaus asmenybės tipo savybes.
Kaip Apibūdinti Vaiko Asmenybę?
Asmenybės tipai:
Hipokrato teigimu, yra keturi asmenybės tipai, kurie gali padėti apibūdinti vaiko asmenybę:
1. Cholerikas:
Šio tipo asmenybės yra aistringos, atviros, konkurencingos, ryžtingos, stiprios valios ir mėgstančios nuotykius. Paprastai cholerikas yra orientuotas į tikslą ir gali būti labai logiškas bei analitiškas. Jis gali būti ne itin socialus.
2. Sangvinikas:
Šis tipas yra gyvybingas, žaismingas, turintis vaizduotę, kalbus ir bendraujantis. Sangvinikai vaikai gali būti nerūpestingi, optimistiški, mėgstantys nuotykius ir nebijoti rizikos. Šie vaikai gali lengvai nuobodžiauti ir sunkiai praleisti laiką be pramogų.
3. Melancholikas:
Šis asmenybės tipas yra gilus, detalus, pagarbus, tvarkingas, rūpestingas ir mėgstantis tradicijas. Tokie vaikai taip pat yra socialūs ir nori būti naudingi. Šie vaikai nemėgsta nuotykių ar rizikos kaip kiti asmenybės tipai.
4. Flegmatikas:
Šis asmenybės tipas yra mąstantis, dėmesingas, kontroliuojamas ir diplomatiškas. Vaikams su flegmatiko asmenybės savybėmis dažnai reikia artimų asmeninių santykių. Jie yra lojalūs, vengia konfliktų ir mėgsta padėti kitiems.
Vaiko charakterio kategorijos:
Be keturių asmenybės tipų, yra ir keturios vaiko charakterio kategorijos, kurios taip pat gali padėti apibūdinti vaiko asmenybės tipą:
1. Ekstraversija arba intraversija:
Ši kategorija apibūdina vaiko dėmesį – vidinį ar išorinį. Ekstravertai vaikai yra atviri ir kalbūs, o intravertai yra santūrus ir labiau save atspindintys.
2. Jutimas arba intuicija:
Ši kategorija yra susijusi su tuo, kaip vaikai suvokia juos supantį pasaulį. Jaučiantys asmenys labiau linkę sutelkti dėmesį į tikrovę ir informaciją nominalia verte, t.y. ką jie gali matyti ir girdėti. Intuityvūs asmenys labiau linkę įsivaizduoti alternatyvas ar paslėptas galimybes ir daugiau dėmesio skiria didesniam paveikslui, o ne konkrečioms detalėms.
3. Mąstymas ar jausmas:
Mąstymo kategorijos vaikai yra labiau pagrįsti faktais ir labiau linkę priimti sprendimus remdamiesi loginiais samprotavimais. Jaučiantys asmenys dažniau būna empatiški, atpažįsta emocijų įtaką sprendimams.
4. Sprendžiantysis ar suvokiantysis:
Vaikai, priklausantys sprendžiančio kategorijai, tiki tvirtomis taisyklėmis, organizavimu ir planavimu. Suvokiantys asmenys teikia pirmenybę tuščiai drobei, palikdami laisvas galimybes bet kuria gyvenimo kryptimi.
Asmenybės vystymosi etapai:
Spėjama, kad asmenybė vystosi keliais etapais nuo kūdikystės iki paauglystės. Tačiau tyrimai atskleidė tris asmenybės tipus, kurie išryškėja gana anksti – ikimokykliniame amžiuje. Šie trys tipai išlieka visą pilnametystę. Be to, šie skirtingi asmenybės tipai lemia skirtingus rezultatus įvairiose srityse, tokiose kaip mokykla, socializacija, elgesys ir savigarba. Trys asmenybės tipai su jiems būdingais bruožais yra:
Asmenybės tipai | Atsparus | Per daug valdomas | Nepakankamai kontroliuojamas |
Būdingi bruožai | Ekstravertas; Sąžiningas;
Gerai moduliuoja emocijas; Atsigauna po negandų; Pasitikintys savimi; Teigiama orientacija į kitus. |
Drovus;
Nejauku šalia nepažįstamų žmonių; Žemas imlumas ir atvirumas išbandyti naujus dalykus bei konstruktyvus kitų atsiliepimas; Mažas lankstumas; Slopinama emocinė išraiška ir žemas emocinis sąmoningumas; Žemas ryšys su kitais; Perfekcionistas. |
Trūksta savikontrolės;
Žemas sąžiningumas; Žemas impulsų valdymas; Emociškai nereaguojantis; Agresyvus. |