Daugiabučių Balkonų Stiklinimas: Privalumai, Kuriuos Įvertins Kiekvienas

Balkonų renovacija ar remontas, ypač jei atliekamas iš kokybiškų medžiagų, kainuoja gana daug. Be to, tokia paslauga būdavo užsakoma gana retai – ne tik dėl kainos, bet ir dėl menko poreikio. Tačiau šiomis dienos balkonų renovacija, daugiabučių balkonų stiklinimas yra gana sparčiai populiarėjanti paslauga.

Kas tai nulėmė? Balkonų stiklinimo meistrai sako, kad dar gana nemažai žmonių nemėgsta balkonų dėl to, kad jie prastai izoliuoti (į patalpą patenka daug triukšmo), jie neapsaugo nuo gamtos reiškinių (vėjo, sniego ar lietaus), vasarą juose gali būti nepakeliamai karšta, į balkonus baisu leisti savo augintinius arba erzina iš kaimynų ateinantys kvapai (ypač jei kaimynai rūko), tačiau tokia situacija sparčiai keičiasi. Daugumos iš šių problemų galima išvengti, jei atliktas daugiabučių balkonų stiklinimas.

Šiomis dienomis butų savininkai pradėjo labiau išnaudoti savo balkonus, stiklindami juos arba panaudodami įvairių dizainų stiklų užsklandas (lipnią plėvelę, užuolaidas, žaliuzes ir pan.). Tačiau būna, jog dėl pasikeitusios statinio išvaizdos (ypač naujos statybos daugiabučių) ir reikalavimų pažeidimo, architektai ir projektuotojai gyventojams pradeda reikšti pretenzijas ar netgi skiria baudas. 

Laimei, dešimtojo dešimtmečio pradžioje Suomijoje buvo sukurtos naujos berėmės balkonų stiklinimo konstrukcijos, kurios greitai išpopuliarėjo, nes suteikė papildomą apsaugą, visiškai nepakenkė nei erdvei, nei daugiabučio išvaizdai. Dėl nuolat didėjančio daugiabučių balkonų stiklinimo poreikio, nemažai gamintojų pradėjo įrodinėti, kad daugiabučių balkonų stiklinimas yra naudingas, o mokslininkai pradėjo atlikti tyrimus, kad įvertintų įstiklintų balkonų charakteristikas.

Per daugelį metų stiklinimo sistemų tyrimai buvo atliekami daugybėje šalių. Tiek ankstesni, tiek dabartiniai tyrimai patvirtino teigiamą įstiklintų balkonų naudą, atskleidė daug papildomų balkonų stiklinimo pranašumų. Vienas iš didžiausių – šiuolaikiškai atliktas daugiabučių balkonų stiklinimas visiškai nepakeičia balkono konstrukcijų ir pastato išvaizdos. Privalumų yra ir daugiau, todėl jais verta pasidalinti.

Daugiabučių Balkonų Stiklinimas: Atsiperkanti Investicija

Atsipirkimo laikas priklauso nuo to, kokia buvo konstrukcijų būklė balkono stiklinimo metu. Ilgiausia betoninių konstrukcijų gyvavimo trukmė pasiekiama, kai stiklinimo sistemos prie pastato pridedamos iškart po balkono atnaujinimo ar renovavimo. Jokios kitos balkono atnaujinimo priemonės ar sprendimai nenumato ilgesnio balkono konstrukcijų gyvavimo laiko, nei daugiabučių balkonų stiklinimas.

Daugiabučių Balkonų Stiklinimas: Ne Tik Finansinė, Bet Ir Aplinkosauginė Nauda

Įstiklinto balkono viduje drėgmė sumažėja 5–10 proc., o konstrukcijos nėra veikiamos lietaus ar vandens, todėl tampa ilgaamžiškesnės. 

Įvairiais tyrimais buvo siekiama nustatyti, ar balkono įstiklinimas padeda taupyti energiją. Rezultatai parodo, kad  priklausomai nuo šalies, Europoje įstiklinti balkonai padeda sutaupyti energijos nuo 3 proc. iki 11 proc. Tai reiškia ne tik finansinę, bet ir aplinkosauginę naudą.

Daugiabučių Balkonų Stiklinimas: Komfortiškai Leidžiamas Laikas

Pastebėta, kad Europoje įstiklinto balkono temperatūra vasaros mėnesiais gali pakilti iki žalingo lygio. Pavyzdžiui, keli tyrimai, kuriais buvo analizuojama įstiklintų balkonų charakteristika, atskleidė, kad  Suomijoje vasarą įstiklintame balkone temperatūra pasiekė beveik 40 laipsnių. Tai padidina balkono konstrukcijos džiūvimo efektyvumą vasaros mėnesiais ir pailgina balkonų konstrukcijų tarnavimo laiką, tačiau žmonėms būti tokiame balkone nepakeliamai sunku. Kita vertus, tyrimas taip pat atskleidė, kad tokias perkaitimo problemas lengva išspręsti atidarius balkono langus. Geriausias vėdinimo efektas buvo pasiektas Ispanijoje, kai buvo uždengtos žaliuzės nuo saulės ir atidaryta 25 proc. balkono langų. Šiuo atveju temperatūra balkone netgi buvo žemesnė nei lauke.

Daugiabučių Balkonų Stiklinimas: Mažesnis Triukšmas

Remiantis tyrimų rezultatais, lauke sklindantį triukšmą balkone galima sumažinti iki 25 dB. Tam reikia naudoti kokybiškas medžiagas, pagal pažangiausius metodus pagamintas priemones. Papildomos apkrovos, kurias sukelia stiklinimo sistemos, visiškai nepakenkia.

Daugumos Europos šalių ir miestų gyventojai, pirmą kartą išgirdę apie pažangias stiklinimo sistemas, reaguoja skirtingai: vieni – skeptiškai, nes mano, kad įstiklintas balkonas pakenks bendram vaizdui, o kiti labai palankiai, nes mano, kad įstiklintas balkonas  padidins gyvenamąjį plotą. Tačiau stiklinimo sistemos neturėtų pakeisti originalaus balkono dizaino; balkonai turėtų būti naudojami kaip iš pradžių suprojektuoti – kaip lauko erdvė. Dauguma šiuo metu naudojamų stiklinimo sistemų yra visiškai užtraukiamos ir turi 2-3 mm tarpus tarp grūdinto stiklo plokščių oro cirkuliacijai.

Kai dabartinių stiklinimo sistemų charakteristikos buvo pateikiamos tinkamai, kartu aptariant jų naudą, susijusią su priežiūros sąnaudomis, energijos taupymu ir triukšmo lygiu, daugumos šalių valdžios institucijos palankiai įvertino tai kaip naują, novatorišką produktą statybos pramonėje. Šiuo metu Suomijoje daugiau nei 75% visų balkonų yra su stiklinimo sistemomis, Lietuvoje toks poreikis taip pat yra labai sparčiai didėjantis. Įstiklintas balkonas – standartinė naujų statinių dalis, kuri kelia gyvenamosios erdvės vertę. Net ir mažas pajamas gaunantys asmenys turėtų pagalvoti apie tai, kad daugiabučių balkonų stiklinimas yra vertingas, nes stipriai sumažina sąnaudas.