Antūris: Priežiūra ir Patarimai

Pirmą kartą antūrį pamačiau žurnale, kai buvau paauglė (prieš daugelį metų, kai dar internetas nebuvo  užvaldęs mūsų gyvenimų). Tuo metu nieko panašaus į tą gėlę nebuvau mačiusi. Po kelerių metų, kai gyvenau Niujorke, užėjusi į banką pamačiau didžiulę šių gėlių kompoziciją. Aš paliečiau vieną iš vaškinių antūrio žiedų ir jausmas buvo… neapsakomai malonus!

Dabar šie augalai parduodami kambarinių augalų parduotuvėse, tačiau juos auginti namuose gali būti šiek tiek keblu. Jie auga lauke, tokiose vietose, kur yra didelė drėgmė, kur švelnios žiemos, pavyzdžiui, Havajuose, Floridoje, Pietų Amerikoje ir Karibų jūros atogrąžų miškuose. Yra daugybė antūrių rūšių ir veislių, bet šie priežiūros patarimai tiks visiems. Populiariausia antūrio, kaip kambarinio augalo, rūšis yra Anthurium Andraeanum.

Antūrio – Kaip Kambarinio Augalo – Priežiūra 

Labiau norėčiau antūrius pavadinti ilgaamžiais kambariniais augalais, nes ir jų lapus myliu nemažiau, nei žiedus. Pasidalinsiu su jumis tuo, ką sužinojau apie antūrių auginimą per pastaruosius 20 metų.

Augimo tempas

Antūrių augimas yra lėtas arba vidutiniškas. Jei augimo sąlygos jiems tinkamos, jie augs greičiau. Kai šviesos lygis yra per žemas, augimo greitis bus lėtas arba išvis sustos.

Naudojimas

Mažesni antūriai dažnai naudojami dekoracijoms. Taip pat antūrio žiedai naudojami papuošimams, gėlių kompozicijoms.

Antūriui Artimi Augalai

Apie tai parašysiu savo malonumui, nes šiuo augalus turiu savo namuose. Jie priklauso tai pačiai augalų šeimai kaip ir antūris bei yra populiarūs kambariniai augalai: skondapas, monstera, singonis ir vėzdūnė (arba kitaip – taikos lelija).

Antūrio Priežiūra Ir Auginimo Patarimai

Šie augalai mėgsta vidutinį apšvietimą, jų žydėjimui reikia šviesos. Auginti šiuos augalus geriausia netoliese lango, bet ne ant palangių. Jei šviesos bus mažai, antūris augs itin lėtai ir nežydės. 

Antūriai mėgsta augti po kitų augalų priedanga. Jei šviesa yra per stipri (pavyzdžiui, karšti saulės spinduliai) augalas gali sudegti.

Laistymas 

Mano auginamas antūris šiuo metu laistomas kartą per savaitę. Dažniausiai nešu jį į savo virtuvės kriauklę laistyti ir apipurškiu lapus. Visai kaip trumpas tropinis lietus! Oras čia, Tuksone, kuriame gyvenu, tikrai kaitina, todėl iki rugpjūčio drėkinu antūrį kas 5 dienas. Žiemą laistau kas 10–14 dienų, priklausomai nuo augimo ir šviesos lygio. Iš esmės, kuo daugiau šviesos ir šilumos, tuo dažniau reikia laistyti. 

Vienas labai svarbus dalykas, kurį turite žinoti: žiemą antūrius laistykite rečiau. Augalai turi ilsėtis šiuo metų laiku, be to, šviesos lygis ir temperatūra būna mažesni. Nors šis augalas nemėgsta išdžiūti, bet taip pat jis nemėgsta ir būti drėgmėje. Kadangi jie yra epifitai, nelaikykite antūrio nuolat šlapio, nes šaknys gali pradėti pūti. Aš leidžiu antūriui visiškai išdžiūti, o tuomet vėl laistau. Kitas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra lapų drėgmė – ji irgi turi būti saikinga, kad neatsirastų grybelis.

Temperatūra 

Jei namų temperatūra komfortiška jums (žmogui), greičiausiai ji tokia bus ir jūsų augalams. Antūriai mėgsta šilumą, bet žiemą, jų poilsio laiku, temperatūra gali būti ir vėsesnė. Tik nepamirškite jų saugoti nuo šalto skersvėjo, oro kondicionavimo ar šildymo sistemų.

Drėgmė 

Antūriams ji patinka! Jei antūrio lapų galiukai parudavo, tai yra reakcija į sausą orą namuose. Čia, karštame ir sausame Tuksone, kai kurie antūrio lapai turi mažų rudų dėmelių, bet tai nėra problema. Turiu didelę gilią virtuvės kriauklę su vandens maišytuvo filtru. Kaip jau minėjau, kiekvieną kartą, kai laistau antūrį, jį nunešu į kriauklę, apipurškiu lapus ir palieku maždaug valandai, kad laikinai padidinčiau drėgmės kiekį. Vengiu purkšti žiedus; purškiu tik lapus. Už savo antūrio turiu mažą stiklinę, kurią laikau pripildytą vandens kartu su difuzoriumi, kurį paleidžiu kelias valandas per dieną. Panašu, kad tai augalui tinka. Jei manote, kad jūsų augalui trūksta drėgmės, pripildykite lėkštę akmenukų ir vandens. Uždėkite augalą ant akmenukų, tačiau įsitikinkite, kad augalo šaknys nėra panardintos į vandenį.

Trąšos

Daugelį kambarinių augalų kiekvieną pavasarį gerai padengti lengvu komposto sluoksniu. Tai lengva padaryti. Antūriams taip pat naudoju kompostą. Kadangi antūris žydi kiekvienais metais, aš kas mėnesį nuo kovo iki spalio jį patręšiu. Antūriai mėgsta fosforą. Tai naudinga augalo šaknims ir žiedams, taip pat visam augimo procesui. Netręškite kambarinių augalų vėlyvą rudenį ar žiemą, nes tai jų poilsio laikas. Persistengus tręšiant, ant antūrio lapų atsiras rudų dėmių. Žiemos periodu netinka ir dauginti augalo.

Dirvožemis

Antūriai labai mėgsta žemės mišinį, tinkamą epifitams. Pavyzdžiui, tinkamas mišinys būtų 1/2 durpinių samanų arba kokosų pluošto ir 1/2 orchidėjoms naudojamos žievės.

Persodinimas 

Tai geriausia daryti pavasarį ar vasarą; ankstyvas ruduo irgi yra gerai, jei klimatas yra šiltas. Kuo greičiau jūsų augalas auga, tuo greičiau jį reikės persodinti. Antūrį persodinti rekomenduojama kas 2–4 metus.

Dauginimas

Tai yra vienintelis kambarinis augalas, kurio niekada nedauginau. Girdėjau, kad tai galima padaryti dalijant augalą.

Apkarpymas

Nereikia to daryti daug ir dažnai. Pakanka nuo antūrio retkarčiais nuskinti geltonus lapus ar pražydusius žiedus.

Kenkėjai 

Mano antūrio niekada neužpuolė kenkėjai. Antūris gali būti jautrus miltligėms, ypač susiformuojančioms giliai augalo viduje. Šie balti, į medvilnę panašūs kenkėjai mėgsta veistis po lapais. Aš juos pastebėjusi prasčiausiai (lengvai!) nuvalau virtuvės kriauklėje su purškikliu. Be to, nepamirškite ir amarų. Kai tik pamatysite kokius nors kenkėjų požymius, nedelsdami imkitės veiksmų, nes jie dauginasi kaip pašėlę.

Naminių Gyvūnėlių Sauga 

Antūrai laikomi toksiškais augalais, todėl geriau juos laikyti augintiniams nepasiekiamoje vietoje.

Lapų valymas 

Augalai kvėpuoja lapais ir nori, kad jie būtų švarūs. Be to, nuvalius lapus jie atrodys daug geriau! Tiek antūrio žiedai, tiek lapai natūraliai blizga ir jiems nereikia jokio papildomo intensyvaus lapų blizginimo – tai blokuoja jų poras ir trukdo kvėpavimo procesui. Lapų valymą rekomenduojama atlikti du kartus per metus arba pagal poreikį.

Žiedai

Visi mėgstame tas ilgaamžes gėles! Kiekvienas antūrio žydėjimas trunka iki 6-7 savaičių, priklausomai nuo to, kiek šilti ir šviesūs yra namai. Ne visi žiedai prasiskleidžia iš karto, todėl galėsite mėgautis gražiu ilgu žydėjimo laiku. Dauguma antūrių – kambarinių augalų – turi raudonus žiedus. Skirtingos antūrių rūšys ir veislės turi skirtingos spalvos žiedus – baltus, violetinius, rausvus ar netgi dvispalvius, pavyzdžiui, rožinės / žalios arba raudonos / žalios. 

Mano auginamas antūris pradėjo žydėti žiemos pabaigoje ir vis dar žydi (dabar – birželio vidurys). Ant jo yra žiedai, iš kurių du yra ką tik prasiskleidę.

4 Priežastys, Kodėl Nesiseka Auginti Antūrio

  1. Antūris buvo perlaistytas.
  2. Antūris negauna pakankamai šviesos. 
  3. Antūrį pasodinote netinkamame dirvožemio mišinyje. 
  4. Nepakanka drėgmės. 

Antūriai nėra lengviausias kambarinis augalas, tačiau įdėti šiek tiek papildomų pastangų verta. Širdies formos lapai atrodo nuostabiai, o sužydėjęs jis primena vaizdą iš paveikslo.