Juka: Kaip Užauginti?

Juka – egzotiškas šiltų kraštų augalas, itin atsparus sausrai ir mėgstantis karštą klimatą. Tam pritaikyta ir augalo sandara – savo svogūnėliuose jis kaupia vandenį. Juka žaliuoja visus metus, nemesdama lapų. Jukos būna įvairių rūšių, tačiau visų jų lapų viršūnėje – aštrūs dygliai, prie kurių geriau nesiliesti, o sužydėjus šiai gėlei, sunku ja atsigrožėti. Jukos auga lėtai ir jų priežiūra yra gana paprasta.  Gėlininkai įspėja, kad juka – tvirtas augalas, tačiau vieniems tai privalumas, o kitiems – trūkumas, nes panorėjus juką išnaikinti, tai padaryti gali būti sunku. 

Pagrindinė Informacija Apie Juką

Zonos

Juka gali augti skirtingose zonose, tai priklauso nuo jos rūšies, kurių yra keliasdešimt. 

Aukštis / plotis

Skiriasi priklausomai nuo rūšies. Mažesnės jukos (sukulentai ar krūmai) gali būti nuo 60 iki 120 centimetrų aukščio ir pločio, o didesnės jukos rūšys (medžiai) gali siekti ir 1 metro aukštį. 

Laikymas (auginimas)

Daug saulės. Saulės šviesos trūkumas gali pakenkti augalo lapijai, juka rečiau žydės.

Žydėjimo laikas

Priklauso nuo jukos rūšies – vienos pradeda žydėti pavasarį, kitos – vasaros viduryje ar pabaigoje. Dauguma rūšių žydi kasmet ir daugybę metų, todėl jukos laikomos daugiamečiais augalais. Yra ir tokių jukos rūšių (pavyzdžiui, Yucca Whipplei), kurios lėtai nyksta, kol galiausiai išnyksta.

Spalva ir savybės

Jukos lapai gali būti ir stori, ir ploni; dažniausiai lapai būna ilgi ir siauri, kalavijo formos. Kai kurių lapai gali būti aštrūs. Gėlės žydi ant didelių stiebų, išsikerojusių iš augalo centro. Gėlės paprastai yra baltos spalvos, tačiau yra ir tokių rūšių, kurių žiedai būna rausvi, violetinei ar žali.

Toksiškumas

Jukos lapai yra aštrūs, todėl tai atgraso tiek žmones, tiek gyvūnus. Nurijus augalą, tiek žmonėms, tiek augintiniams (katėms, šunims) gali pasireikšti nemalonių simptomų. Jukos augalo šaknys nėra valgomos.

Jukos Sodinimas

Kada sodinti?

Sodinkite juką bet kuriuo metu patalpose arba pavasarį lauke. Norint užauginti atsparias jukas lauke, pavasarį temperatūra turėtų būti nuo 19 iki 24 °C.

Kur sodinti?

Sausoje vietoje, kur daug saulės šviesos. Jukos šaknys greitai ims pūti, jeigu ji bus pasodinta drėgnoje vietoje. Renkantis vietą, atsižvelkite į užaugusios jukos dydį, nes kai kurių augalų aukštis būna gana didelis. Taip pat nerekomenduojama augalo sodinti šalia praėjimo takų ar vaikų žaidimo vietose, nes jukos lapai – aštrūs ir gali sužaloti. Be to, ilgainiui gali išaugti masyvios jukos šaknys, kurios gali pažeisti pamatus, suardyti atramines sienas ir įsiskverbti į baseinus bei drėkinimo vamzdžius. Šių didelių šaknų yra labai sunku atsikratyti.

Kaip sodinti?

Prieš sodinimą mirkykite jukos sėklas 24 valandas. Sodinkite po vieną ar dvi sėklas. Laikykite sėklas vidutiniškai drėgnas, daigumo požymius turėtumėte pastebėti maždaug po 3–4 savaičių. Maždaug po 8 savaičių daigus persodinkite į didesnius vazonus ar nuolatinę augimo vietą. 

Kita

Jukos augimas yra lėtas. Gali praeiti keleri metai, kol juka sužydės.

Jukos Priežiūra

Genėjimas

Nors techniškai tai nėra laikoma genėjimu, bet apkarpyti augalo negyvus ar pažeistus lapus galima. Norint sumažinti augalo dydį, jo lapai turėtų būti apkarpomi ankstyvą pavasarį, prieš pat augimo sezoną. 

Tiesiog nupjaukite viršutinę augalo dalį iki norimo dydžio. 

Bet kada galite pašalinti augalo apačioje esančius negyvus ar pažeistus lapus.

Stiebus reikia nupjauti iki pagrindo, tačiau tik tada, kai augalas baigia žydėti. 

Dirvožemis

Jukos turi augti itin sausoje žemėje, priešingu atveju gali pradėti pūti.  

Trąšos

Pavasarį ir vasarą kas mėnesį galima naudoti subalansuotas skystąsias trąšas, kurios gali būti ypač naudingos patalpose auginamoms jukoms. 

Laistymas

Jukos labai atsparios sausrai, tačiau pavasarį ir vasarą reguliariai laistant augalų išvaizda gali žymiai pagerėti. Žiemą laistyti rekomenduojama mažiau. Geltoni lapai ir (arba) minkštos šaknys gali būti perlaistymo požymis. 

Dauginimas

Subrendusią juką galima tiesiog padalinti, taip pat galima  dauginti sėklomis arba gumbais. Dauginti gumbais geriausia pavasarį, kai žemė būna gerai įšilusi: jukos iškasamos ir nuo jų nuvaloma žemė, aštriu peiliu nupjaunami gumbai su gerai išsivysčiusiais pumpurais. Ilgus gumbus patariama truputį padžiovinti saulėje, kad pjūvių vietos apdžiūtų. Po to jie pasodinami į lysves 10−15 cm gylyje (priklausomai nuo dydžio). Pirmi lapeliai pasirodo tik po mėnesio ar dviejų, o kartais prireikia ir metų.

Dauginimas sėklomis yra labai retas ir ne visada duoda gerą rezultatą (Lietuvoje sėklomis dauginama juka beveik niekuomet neužsimezga).

Ligos ir kenkėjai

Nors juka nėra linkusi sirgti rimtomis ligomis, ją retai puola kenkėjai, bet  kartais šis augalas turi problemų. Augalo lapai gali pasidengti rudomis dėmėmis, kad taip nenutiktų, augalas turi būti laistomas tik prie pagrindo. Taip pat jukos stiebas gali pradėti pūti – tai dažniausia jukos problema, kurios galima išvengti gerai nusausinant dirvą ir neperlaistant augalo.

Kraštovaizdžio Formavimo Patarimai

Jukas sodinkite toliau nuo takų ar žaidimų zonų, kad kas nors netyčia nesusižeistų prisilietęs prie aštrių augalo lapų. Be to, parinkdami vietą atsižvelkite į subrendusio augalo dydį, kad įsitikintumėte, jog ateityje jo augimas netaps problema. 

Juka puikiai auga itin sausose vietose.

Venkite jukas sodinti arti tokių augalų, kurie mėgsta vandenį, kuriuos reikia dažnai laistyti, nes tai gali sukelti jukai problemų. 

Mažesnės veislės juka yra puikus kambarinis augalas, kurį galima auginti ir šaltesnio klimato sąlygomis.

Geriausias šaltesnio klimato pasirinkimas: Yucca Filamentosa, Yucca Flaccida, Yucca Glauca, Yucca Gloriosa, Yucca Harrimaniae ir Yucca Schottii. 

Geriausia, jeigu juka bus auginama su augalais, turinčiais tokius pat poreikius.

Jukos Auginimas Patalpose

Juką galima auginti patalpose, ypač tam tikras jos rūšis. Kai kurių lapai yra ilgi ir smailūs, tačiau nėra aštrūs ir nesužeis nei žmonių, nei naminių gyvūnėlių.

Šiuos lėtai augančius augalus lengva prižiūrėti – jiems tereikia saulės spindulių (puikiai tinka pietų pusė) ir reto laistymo.

Vasarą laistykite jukas maždaug kas savaitę, leisdami žemei išdžiūti, nes jeigu ji nuolat bus drėgna, augalo šaknys pradės pūti. Žiemą jukoms reikia daug mažiau vandens. 

Kambarines jukas pavasarį ir vasarą (kas mėnesį) naudinga patręšti. 

Jei kambaryje auganti juka ilgainiui stipriai išauga, ją galima mažinti ankstyvą pavasarį. Tai galima padaryti paprasčiausiai nupjaunant viršutinę stiebo dalį. Tačiau ataugimas niekada nėra garantuotas. Taip pat nupjautą viršutinę augalo dalį galima dėti į vazoną, tačiau vėlgi išaugimo sėkmė ne visada garantuota.