Fikusas: Auginimas Ir Priežiūra

Fikusus arba figmedžius labai lengva prižiūrėti. Jie prisitaiko prie namų sąlygų, mėgsta nuoseklų laistymą, itin gerai auga toje vietoje, kur ryški dirbtinė šviesa. Be to, fikusas gali būti daugybės skirtingų rūšių, derantis prie bet kokio interjero ar stiliaus. Tad šis kambarinis augalas ne tik reikalauja mažai priežiūros, bet ir yra gražus.

Šiame straipsnyje sužinosite:

Kaip Prižiūrėti Fikusą?

Naudokitės mūsų pateikiamais fikuso priežiūros patarimais. Čia sužinosite, kaip tinkamai laistyti fikusą; kokie yra jo šviesos, temperatūros, drėgmės poreikiai ir kitus priežiūros aspektus, galinčius padėti jam sėkmingai augti.

Stambialapis Fikusas (Burgundy Rubber Tree)

ŠVIESA 

Šios rūšies fikusas geriausiai auga esant nuolatinei, ryškiai šviesai, kuri veikia augalo lapus ir šie išsaugo savo tamsiai bordinę spalvą. Daugelis žmonių šiuos fikusus augina šalia lango, pro kurį sklindančią šviesą šiek tiek slopina užuolaidos. Šis augalas gali augti ir silpnoje šviesoje, tuomet jo lapai bus žymiai didesni, bet atrodys tarsi išblukę – šviesiai žalios spalvos.

LAISTYMAS

Fikusą laistyti reiktų tada, kai viršutinis 50–75 % dirvožemio sluoksnis taps sausas – tuomet kruopščiai drėkinkite žemę, kol vanduo prasisunks pro vazoną ir nutekės į lėkštę (vazono padėklą). Pašalinkite vandens perteklių, kad augalo šaknys nepaskęstų. Nepilkite vandens ant lapų, nes dėl to gali atsirasti dėmių. Blogiausia, ką galite padaryti savo fikusui, tai jį perlaistyti. 

DRĖGMĖ 

Šis fikusas – tropikų augalas, todėl mėgsta, kai jo lapai būna šiek tiek sudrėkinti, ypač karštos vasaros metu. Reguliarus augalo drėkinimas taip pat padeda išvengti erkių (ir kitų kenksmingų vabzdžių) patekimo į lapus. 

TEMPERATŪRA 

Šios rūšies fikusas mėgsta, kai kambario temperatūra vidutiniškai siekia 18–26 laipsnių. Venkite žemesnės nei 12 laipsnių temperatūros, staigių temperatūros kritimų ar šaltų skersvėjų. 

TRĄŠOS 

Norėdami gauti geriausių rezultatų, pavasarį ir vasarą kiekvieną mėnesį tręškite augalą skiestomis skystomis trąšomis. Trąšų žiemą, kai augalų augimas natūraliai sulėtėja, nereikia. 

TOKSIŠKUMAS 

Fikuso lapai yra šiek tiek toksiški žmonėms ir augintiniams. Nurijus fikuso lapų išskiriamo skysčio gali pasireikšti nemalonūs reiškiniai – burnos ir skrandžio sudirgimas, vėmimas.

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Kai figmedis išaugs iki norimo aukščio, galite nupjauti jo viršūnę. Taip pat galite apkarpyti ar nukirpti visus nepageidaujamu lapus – tai daryti geriausia pavasarį ir vasarą. Švelniai nuvalykite lapus labai minkštu skudurėliu arba kempine ir šiltu vandeniu, kad jie išliktų blizgūs. Jei lapai dėmėti, naudokite nedidelį kiekį skysto rankų muilo, kad švelniai pašalintumėte dėmes.

Aukštasis Fikusas (Ficus Altissima)

ŠVIESA 

Šios rūšies fikusas geriausiai auga gaudamas ryškios netiesioginės saulės šviesos. Tiesioginiai saulė spinduliai gali sudeginti lapus ir sukelti jų kritimą. 

LAISTYMAS

Laistykite augalą, kai viršutinis 50–75 % dirvožemio sluoksnis yra sausas. Palaukite kol vanduo prasisunks pro vazoną (į lėkštę ar padėkliuką) ir tą perteklinį vandenį pašalinkite.

DRĖGMĖ

Šios rūšies fikusas mėgsta drėgną aplinką.

TEMPERATŪRA 

Geriausia, kai kambaryje palaikoma 15-26 laipsnių temperatūra. 

TRĄŠOS

Pavasarį ir vasarą tręškite augalą kartą per mėnesį skystomis kambariniams augalams skirtomis trąšomis. 

TOKSIŠKUMAS

Šios rūšies fikusas yra šiek tiek toksiškas žmonėms ir augintiniams. Prarijus gali sudirginti burną ir skrandį. 

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Fikuso augalai yra jautrūs judėjimui. Jei turite perkelti savo augalą, darykite tai labai lėtai. Dėl bet kokių staigių pokyčių lapai gali nukristi. Genėdami augalą, būkite atsargūs dėl augale esančios medžiagos, kuri gali nutekėti iš ten, kur augalas buvo įpjautas – tai šiek tiek toksiškas odos dirgiklis. Jei augalo sultys pateko ant rankų ar odos, nedelsdami nuplaukite tas vietas šiltu vandeniu ir muilu.

Fikusas „Audrey“ 

ŠVIESA 

Ši fikuso rūšis teikia pirmenybę ryškiai netiesioginei šviesai. Tiesioginė saulė šviesa gali sudeginti lapus ir sukelti jų kritimą. 

LAISTYMAS

Laistykite, kai viršutiniai 2–3 cm dirvožemio yra sausi. Palaukite kol vanduo prasisunks pro vazoną (į lėkštę ar padėkliuką) ir tą vandens perteklių pašalinkite. 

DRĖGMĖ

Fikusas mėgsta drėgną aplinką.

TEMPERATŪRA 

Geriausiai ši fikuso rūšis auga tuomet, kai kambario temperatūra siekia 18-26 laipsnius. 

TRĄŠOS

Pavasarį ir vasarą tręškite augalą kartą per mėnesį skystomis kambariniams augalams skirtomis trąšomis. 

TOKSIŠKUMAS 

Fikuso lapai yra šiek tiek toksiški žmonėms ir augintiniams. Nurijus augalo dalelę gali pasireikšti nemalonūs reiškiniai – burnos ir skrandžio dirginimas, vėmimas.

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Ši fikuso rūšis yra jautri judėjimui. Jei turite perkelti savo augalą, darykite tai iš lėto. Dėl bet kokių staigių pokyčių lapai gali nukristi. Genėdami savo augalą, būkite atsargūs dėl augalo sulčių, kurie teka iš įpjautos, įtrūkusios augalo vietos. Šis skystis yra toksiškas, todėl jei pateko ant odos, nedelsdami nuplaukite šiltu vandeniu ir muilu.

Fikusas „Danielle“

ŠVIESA 

Auginkite šį fikusą ryškioje netiesioginėje šviesoje. Venkite ryškios tiesioginės saulės šviesos, nes ji degina lapus ir šie vysta.

LAISTYMAS

Kruopščiai laistykite fikusą kartą per savaitę kambario temperatūros vandeniu. Laistykite augalą, kol vanduo prasisunks pro vazoną ir nutekės į lėkštę ar padėkliuką, tada vandens perteklių išpilkite. 

DRĖGMĖ

Šios rūšies figmedis gerai auga vidutinio drėgnumo aplinkoje, mėgsta reguliarią dulksną. 

TEMPERATŪRA 

Fikusas „Danielle“ itin gerai auga esant vidutinei 15-24 laipsnių temperatūrai. 

TRĄŠOS 

Tręškite savo figmedį vėlyvą pavasarį ir vasarą, kas keturias savaites. Tam tinka įprastinės trąšos augalams.  Šiuo laikotarpiu matysite, kaip atsiranda naujų lapų ir auga šakos. Trąšų žiemą nereikia, nes tuomet augimas natūraliai sulėtėja. 

TOKSIŠKUMAS 

Fikuso „Danielle“ lapai yra šiek tiek toksiški naminiams gyvūnams ir žmonėms. Lapus nurijus gali būti sudirginta burna ir skrandis, galimas vėmimas. 

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Šios rūšies fikusai jautriai reaguoja į aplinkos pokyčius – gali numesti lapus. Jei ką tik perkėlėte fikusą į naują vietą, tikėtina, kad lapų  sumažės. Lapai ataugs, kai augalas prisitaikys prie naujos vietos. Jei jis nebuvo perkeltas į kitą vietą, bet pradėjo mesti lapus, tai gali būti apšvietimo sąlygų pasikeitimo rezultatas (ypač aktualu keičiantis metų laikams). Taip pat fikusas gali reaguoti į laistymo dažnio padidėjimą ar sumažėjimą.

Šliaužiantysis Fikusas (Ficus Repens Green)

ŠVIESA 

Šliaužiantysis fikusas mėgaujasi ryškia netiesiogine šviesa. Geriausia šį augalą pastatyti rytinėje arba vakarinėje lango pusėje. Jei fikusas negaus pakankamai saulės šviesos, jo augimas sustos.

LAISTYMAS

Fikusas nemėgsta visiškai išdžiūti – kruopščiai palaistykite, kai viršutinė 50 % dirvožemio dalis yra sausa. Laistydami palaukite, kol vanduo prasisunks pro vazoną (į lėkštę ar padėkliuką) ir vandens perteklių pašalinkite. Priešingu atveju, tai gali sukelti šaknų puvimą ir netgi augalo mirtį. 

DRĖGMĖ 

Fikusas puikiai augs kambaryje esant vidutinei drėgmei, tačiau kartais pravartu panaudoti ir drėkintuvą. Kitas būdas padidinti santykinę drėgmę yra auginti kelis drėgmę mėgstančius augalus mažame plote, sukuriant specialų mikroklimatą. 

TEMPERATŪRA 

Šios rūšies fikusas mėgsta įprastą kambario temperatūrą – 18-26 laipsnių. Venkite šaltų žiemos skersvėjų ir tiesioginio šilumos srauto iš šildymo sistemų. 

TRĄŠOS

Fikusą reikėtų reguliariai tręšti pavasarį – rudenį. Kiekvieną mėnesį tręškite  įprastomis kambarinių augalų trąšomis, praskiestomis iki pusės rekomenduojamo stiprumo. 

TOKSIŠKUMAS 

Nors subrendę augalai gali duoti valgomų vaisių, tačiau šios rūšies fikusas išskiria sultis, kurios yra toksiškos ir gali sukelti odos dirginimą ar uždegimą. Laikykite augalą toliau nuo naminių gyvūnėlių ir vaikų. 

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA

Šios rūšies fikusas gali augti ant sienos. Tam galite naudoti specialius kabliukus.  Įdomus faktas – augalo šaknys išskiria specialią medžiagą, kuri padeda prikibtii prie paviršiaus. Ši medžiaga dirgina odą, todėl būkite atsargūs!

Fikusas „Tineke“

ŠVIESA 

Fikusas „Tineke“ teikia pirmenybę ryškiai, netiesioginei šviesai. Šis augalas gali prarasti gražų savo lapų margumą, jei negaus pakankamai šviesos. 

LAISTYMAS

Šios rūšies fikusui patinka nuoseklus laistymas. Leiskite išdžiūti viršutiniam centimetrui dirvožemio, tada kruopščiai palaistykite. Žiemą laistykite rečiau, nes augimas natūraliai sulėtėja, todėl ir vandens augalui reikia mažiau.

DRĖGMĖ

Šiam fikusui tinka vidutinė kambario drėgmė, tačiau kartkartėmis reikėtų drėgnumą šiek tiek padidinti. Reguliari dulksna ar drėkintuvas šalia fikuso – puikūs būdai drėgmei padidinti. 

TEMPERATŪRA 

Augalas puikiai auga, kai kambario temperatūra siekia vidutiniškai 16-26 laipsnius. Venkite žemesnės nei 13 laipsnių temperatūros, staigių temperatūros kritimų ar šaltų skersvėjų. 

TRĄŠOS

Fikusą „Tineke“ geriausia tręšti kartą per mėnesį nuo pavasario iki vasaros, praskiestomis kambarinių augalų trąšomis. 

TOKSIŠKUMAS 

Fikuso lapai yra šiek tiek toksiški žmonėms ir augintiniams. Nurijus augalo lapą ar jo dalį, gali atsirasti nemalonių reiškinių – burnos ir skrandžio dirginimas, galimas vėmimas.

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Genėdami augalą, nepamirškite, kad augalas gali išskirti specialias sultis, kurios  yra toksiškos. Jei sultys pateko ant rankų ar odos, nedelsdami tas vietas nuplaukite šiltu vandeniu ir muilu.

Margasis Fikusas (Variegated Ficus)

ŠVIESA 

Margajam fikusui patinka ryški, netiesioginė šviesa. Augalas gali prarasti gražų rausvą lapų margumą, jei negaus pakankamai šviesos. 

LAISTYMAS

Margasis fikusas mėgsta nuoseklų laistymą. Leiskite išdžiūti jo žemės paviršiui, tada kruopščiai palaistykite. Žiemą laistykite rečiau, nes tuomet augimas natūraliai sulėtėja.

DRĖGMĖ

Margasis fikusas klestės kambaryje esant vidutinei drėgmei. Reguliari dulksna ar drėkintuvo naudojimas šalia augalo taip pat yra reikalingi fikuso augimui. 

TEMPERATŪRA 

Margasis fikusas mėgsta, kai kambario temperatūra siekia vidutiniškai 18-26 laipsnius. Venkite žemesnės nei 13 laipsnių temperatūros, staigių temperatūros kritimų ar šaltų skersvėjų. 

TRĄŠOS

Tręškite fikusą kartą per mėnesį nuo pavasario iki vasaros, naudokite praskiestas kambarinių augalų trąšas. 

TOKSIKUMAS

Fikuso lapai yra šiek tiek toksiški žmonėms ir augintiniams. Nurijus bent dalelę lapo, gali pasireikšti nemalonūs reiškiniai – burnos ir skrandžio dirginimas, galimas vėmimas.

PAPILDOMA PRIEŽIŪRA 

Genėdami fikusą, nepamirškite, kad jis gali išskirti toksiškas sultis.  Jei sultys pateko ant rankų ar odos, nedelsdami nuplaukite šiltu vandeniu ir muilu.

Kas Yra Fikusas?

Fikusus labai lengva prižiūrėti net tada, kai jie auginami naujoje aplinkoje. Jie prisitaiko prie namų sąlygų, mėgsta nuoseklų laistymą, itin gerai auga toje vietoje, kur ryški dirbtinė šviesa. Be to, fikusas gali būti daugybės skirtingų rūšių, derantis prie bet kokio interjero ar stiliaus. Tad šis kambarinis augalas ne tik reikalauja mažai priežiūros, bet ir yra gražus.

Įdomus faktas: fikusui būdingas ramybės periodas, kai šaltuoju periodu – rudenį ir žiemą – augimas sulėtėja, o pavasarį ir vasarą vėl atsigauna.

 

EKSPERTO KOMENTARAS

Neišsigąskite, jei atsivežus fikusą į naujus namus, augalas numes kelis lapus. Jūsų augalas paprasčiausiai prisitaiko prie naujos aplinkos ir greitai pripras.