Hiacintas: Auginimas Ir Priežiūra

Botanikai hiacinto svogūnėlius pataria sodinti rudenį, kad pavasarį jau būtų galima džiaugtis gražiais gėlės žiedais. Nežinantiems, kaip tinkamai sodinti hiacintus (bet kurią iš jų rūšių), pateikiame paprastą ir aiškų hiacintų sodinimo bei auginimo namuose ir sode vadovą!

Apie Paprastuosius Hiacintus Ir Vynuoginius Hiacintus 

Hiacintai (Hyacinthus) būna įvairių spalvų – nuo ryškiai rausvos iki švelniai mėlynos. Hiacinto žiedas atrodo purus, tarsi susidedantis iš daugybės smulkesnių žiedelių. Vynuoginiai hiacintai (Muscari) nėra tiesiogiai susiję su paprastaisiais hiacintais, tačiau priklauso tai pačiai botanikos šeimai ir iš esmės jiems keliami tokie patys sodinimo ir priežiūros reikalavimai. Šiame straipsnyje tiek paprastieji hiacintai, tiek vynuoginiai hiacintai bus vadinami tiesiog hiacintais, kad būtų paprasčiau suprasti!

Viktorijos laikai hiacintai buvo ne tik labai populiari, bet ir pagarbos verta gėlė – jie skleidė saldų, ilgai išliekantį aromatą, simbolizavo atgimimą ir buvo masiškai sodinami įvairiaspalvių žiedų eilėmis. Sakoma, kad ir dabar hiacintai simbolizuoja atgimimą (nes pražįsta pavasarį), žaismingumą, atletiškumą ir veržlumą, bet jų reikšmės priklauso nuo žiedo spalvos. 

Hiacintai yra daugiamečiai augalai – neaukštu stiebeliu, ant kurio apkibę tankūs, nedideli žiedeliai. Hiacintų svogūnėliai dažnai sodinami tiesiai į lauko žemę, sodinami pavienėmis grupėmis arba komponuojami su kitomis gėlėmis. Taip pat hiacintus galima auginti ir kambariuose, sodinant žiemą.

SODINIMAS

Kada Geriausia Sodinti Hiacintus?

Hiacinto svogūnėlius sodinkite rudenį, prieš pirmąją rudens šalną.

Sodinimo Vietos Pasirinkimas Ir Paruošimas

Hiacintas puikiai auga sausoje, vidutinio derlingumo dirvoje; geriausia, jei vieta bus saulėta, tačiau tinka ir  dalinis pavėsis.

Sodindami hiacintus, pasinaudokite ir kompostu ar specialiomis trąšomis, kad gėlė geriau augtų. 

Kaip Sodinti Hiacintus?

Sodinkite hiacinto svogūnėlius 10 cm gylyje ir mažiausiai 7 cm atstumu vienas nuo kito. Vynuoginių hiacintų svogūnėliai turėtų būti sodinami 5–7 cm gylyje.

Įstatykite svogūnėlį smailiu galu į paruoštą dirvą.

Įsodinę ir uždengę žeme, gerai palaistykite.

Jei persodinate hiacintą, laistykite jį saikingai, stenkitės neužpilti vandens ant svogūnėlio. Jei svogūnėlis apdžiūvęs, būtinai jį nuskabykite, tuomet užpilkite durpėmis ar smėliu, kad apsaugotumėte nuo perdžiūvimo.

Įspėjimas: Hiacinto svogūnėliuose yra medžiagos, vadinamos oksalo rūgštimi, kuri gali dirginti odą. Ilgiau dirbdami su hiacinto svogūnėliais, mūvėkite pirštines.

Hiacinto Sodinimas Uždarose Patalpose

Hiacintas kambariuose gali žydėti ir žiemą. Kad augalas greičiau pražystų, reikia sodinti stambius 4-6 cm svogūnus. Sodinti reikia į nerūgščias durpes, sumaišytas su smėliu ir daržo žeme. Naudokite vazonus su drenažo skylėmis.

Įsodintą augalą laikykite tamsioje vietoje, ne aukštesnėje nei 7 °C temperatūroje, mažiausiai 10 savaičių, kad šaknys išsivystytų.

Kai ūgliai bus apie 2,5-3 cm ilgio, augalą galima ilgiau laikyti šviesioje vietoje ir aukštesnėje temperatūroje.

Laistykite atsargiai, venkite ūglių drėkinimo ar žemės užmirkimo. Dirvožemis turi būti drėgnas, o ne šlapias.

Pražydėję hiacintai vėliau gali būti persodinti į lauką ir jie vėl žydės kitais metais.

PRIEŽIŪRA

Kaip Prižiūrėti Hiacintus?

Kai hiacintai baigia žydėti (vėlyvą pavasarį), nupjaukite jų stiebus, o lapams leiskite natūraliai nudžiūti. Augalai turi išlaikyti savo lapiją, kad sukauptų energiją kitų metų žydėjimui.

Hiacinto svogūnėliai nemėgsta pernelyg didelės drėgmės, todėl įsitikinkite, kad jie nėra laistomi per dažnai. Nuo per didelės drėgmės, hiacintai gali pradėti pūti. 

Hiacintus laistykite retkarčiais.

Saugokite augalus ir nuo per didelės žiemos drėgmės – laikykite juos uždengtus arba perkelkite į jiems saugesnę vietą.

Kenkėjai / Ligos 

Hiacinto svogūnėliai yra linkę į pelėsį ir puvimą, kai gauna per daug drėgmės.

Nužydėjimas / Laikymas

Ką Daryti Su Hiacintais Po Žydėjimo? 

Jei hiacintai buvo auginami lauke: 

Pražydėjus hiacintams, nupjaukite jų žiedkočius, bet lapų nepašalinkite. Lapai yra reikalingi, kad kauptų energiją kitų metų žydėjimui. Pavasario sezono pabaigoje lapija natūraliai nuvys ir tada ją bus galima pašalinti. 

Hiacinto svogūnėliai gali likti žemėje visus metus. Jei jūsų žiemos temperatūra siekia žemiau nei 16 °C, svogūnėlius reikia iškasti rudenį ir laikyti vėsioje, sausoje vietoje šešias – aštuonias savaites. Hiacintams žydėti reikia šaltesnio oro laikotarpio. 

Jei hiacintai buvo auginami patalpose:

Kai hiacintai baigia žydėti, jų svogūnėlius galima persodinti į lauką. Po žydėjimo jiems reikia laiko, kad kauptų energiją kitų metų žydėjimui.

Po to, kai hiacintų lapija nuvysta, hiacinto svogūnėlius galima laikyti vėsioje, tamsioje, sausoje vietoje iki rudens ar žiemos.

Hiacintų Rūšys

Rytinis hiacintas (Hyacinthus orientalis) turi tankų žiedyną sodriai violetinės-rausvos spalvos.

Armėninis hiacintas (Muscari armeniacum) turi mažus, kūgio formos ir tankius mėlynos spalvos žiedus, kurie atrodo itin puošniai.

Dažniausiai Užduodami Klausimai

Ar hiacinto svogūnėliai yra nuodingi katėms ir šunims?

Taip, hiacinto svogūnėliai naminiams gyvūnams yra nuodingi. Daugelyje pavasarinių gėlių, tokių kaip hiacintai ar narcizai, yra medžiagų, kurios gali sukelti skrandžio ir kvėpavimo takų problemas, taip pat odos sudirgimą. Šios medžiagos – kalcio oksalato – daugiausia yra augalo svogūnėliuose, tačiau ją aptikti galima ir hiacinto lapuose bei žieduose. Laikykite hiacintus vaikams ir naminiams gyvūnėliams nepasiekiamose vietose, jei ilgai dirbsite su hiacinto svogūnėliais – mūvėkite pirštines.

Ar hiacintai, kartą pražydėję, dar žydės?

Ir taip, ir ne. Hiacintai žydi tik kartą per metus (pavasarį), tačiau jeigu jie bus tinkamai prižiūrimi, kitais metais vėl žydės. Hiacintai – daugiametis augalas.